FITDANCEART

Lady latin dance

Lady latin dance

Kurz Lady latin dance je určen slečnám, maminkám, babičkám, prostě ženám jakéhokoli věku, které mají chuť tančit, ale nemají partnera.

Seznámíte se základy latinskoamerických tanců, jako jsou Samba, Cha-cha, Rumba, Paso-doble, Jive. V kurzu Lady latin dance se naučíte jednotlivé variace a choreografie, které jsou přizpůsobeny, aby se daly tančit samostatně. Zárověň je kladen důraz na zachování typického charakteru tance.

Samba

Samba je latinskoamerický tanec na 2/4 nebo 4/4 takt. Slovo samba má původ v portugalském slově semba a v překladu znamená božská tanečnice. Existuje mnoho variací samby. Mezi nejznámější patří karnevalová samba, kterou můžete spatřit na karnevalech v Brazílii.

Cha-cha

Je velmi svižný latinskoamerický tanec pocházející z Kuby. Slovo cha-cha vzniklo na Haiti podle zvuku zvonku, na který se hrávalo při tradičních tancích. Melodie cha-chi se vyvinula především z mamba. Na konci 40.let bylo mambo v USA velmi populární, ale náročné kvůli svojí rychlosti. Proto se začalo hrát pomaleji a vznikla cha-cha. Základní pohyb v jednom taktu se skládá z tří pomalých kroků a dvou rychlých.

Rumba

Rumba je tradiční kubánský romantický tanec na čtyři doby, který je blízký tanci cha-cha. Existují dvě varianty - tzv. Americká rumba, tedy Rumba Square a tzv. Mambo Bolero.

Rumba je tanec poměrně pomalý, ale náročný na rytmus. Důraz se klade na první, čtvrtou a sedmou dobu. Pomalý rytmus kontrastuje se střídáním rychlého a pomalého pohybu až klidu. Jedná se o tanec, ve kterém pár představuje milostnou hru, příběh namlouvání a vášeň vztahu muže a ženy. Pro Rumbu je typický pohyb kyčlí, předvádění linie nohou a pohyby paží podporují smyslnost. Rumba vyžaduje hluboký vnitřní prožitek a cit pro spolupráci.

Paso-doble

První zmínka o tomto tanci pochází z roku 1918 jako o španělském onestepu. Známějším se stává v první polovině 20. let, kdy se víc rozšířil. Standardizovali ho francouzští taneční učitelé. Jeho původ je ve Španělsku v lidových tancích oslavujících vítězného toreadora při býčích zápasech. Soutěžním tancem se paso doble stalo po druhé světové válce.

Jive

Je to rytmický swingový tanec, který vychází z jitterbugu a v mnohém je ovlivněný rokenrolem, boogie-woogie a černošskými tanci. Roku 1944 vydal Victor Silvester první standardizovaný popis jive. Jeho původ je afroamerický, na soutěžích se tančí mezi latinsko-americkými tanci. Základním pohybem dnešního jive jsou dvě tzv. jive přeměny (tančená v základní podobě stranou jako krok-přísun-krok na jednu stranu a pak zpět krok-přísun-krok), zakončené spádnou kolébkou.

Co si vzít s sebou na lekci Lady latin dance

Letní šaty, případně sukně s halenkou, tričkem (sukně by Vám neměla bránit ve volném pohybu). Boty na polovysokém podpatku. Vhodné jsou boty s koženou podrážkou. Pití.

Lektoři:

Petr LiškaPetra Svobodová