FITDANCEART

Tomáš Kronych

Tančím od roku 2007, kdy jsem byl členem tanečního klubu KOLOSEUM DANCE TEAM Plzeň, kde jsem zažíval první krůčky k velkým úspěchům v dětských a juniorských kategorii pod vedením zkušených trenérek, aktivních tanečnic a choreografek, Veroniky Musilové a Marty Šantorové.

Od Veroniky jsem získal do tance noblesu a vždy mě učila, že tanec je promluva duše, která se v tanečníkovi promítá jako napsaný příběh. Martička mi předala dravost, sex-appeal a dynamiku, která byla a je stále mou součástí. Spojením těchto několika užitečných rad se ve mně začal rodit tanečník, který nechtěl být jako tzv. ovečka ve stádu a dělat přesně to, co dělají v latinsko-amerických tancích ostatní tanečníci. Chtěl jsem na parketu se svojí partnerkou předvádět něco, co bude zajímavé jak pro diváky, tak pro porotce a proto jsem se zaměřil na prvky, kde bych mohl zúročit svůj gymnastický rozsah a pružnost, fyzickou vytrvalost a v neposlední řadě i divadelní projev, aby tanec nebyl jen pro holé sbírání bodu a kvalifikací, ale aby vše bylo jako černobílý obraz, který získal barvu a možnosti pohybu, aby se do něj vžili i ostatní, kteří věnovali svůj čas a přišli se podívat na taneční soutěž.

Vše získalo velký obrat a rychlý spád, když jsme přestoupili do TK Maestro Praha, pod křídla několikanásobných mistrů světa a dalších velikánů a hvězd v tanečním světě. Mými trenéry se stali manželé Petr a Eva Bartůňkovi, jejich syn Lukáš Bartůněk a jeho taneční partnerka Kateřina Hrstková. Hodiny baletní průpravy, posilování fyzické zdatnosti a kondice, tvrdé a náročné několikahodinové tréninky udělaly své a já jsem se z malého a skoro nezkušeného, tanečníka, začal stávat tím tanečníkem, které sem obdivoval na soutěžích a mistrovských šampionátech. V roce 2012 jsem se stal držitelem druhé nejvyšší třídy v latinsko-amerických tancích a začal jsem se připravovat na příčku nejvyšší, kterou bylo finále mistrovství ČR v kategorii mládež. Právě zde se začal objevovat první nezdar. Byl to rozchod s mojí dlouholetou taneční partnerkou, která časově nezvládala tréninky. Za pár týdnů se již vše ubíralo tím správným směrem a taneční klub měl pro mě připravenou zkoušku s novou partnerkou, která byla i mou poslední. Najednou jsem našel člověka, který doplňoval moji taneční osobnost a styl v úplně jiném pohledu. Spojili jsme moji rychlost, rozsah a dynamiku s partnerky technikou, ruskou průbojností a ženským sex-appealem, který vytváří pravou tvář typické tanečnice dle Joanny Leunis a Oxany Lebedev. Bohužel, přišla opět doba, kdy jsem bojoval s časem pro změnu já. Hlásil jsem se na Lékařskou fakultu a maturoval na střední škole, takže času na dojíždění do Prahy 4-5x týdně bylo méně a méně, až jsem musel svůj sen a kariéru profesionálního tanečníka zanechat a věnovat se studiím, která jsou a vždy byla na druhém místě, hned po zdraví a mé rodině.

Ničeho ale nelituji, protože vím, že celé aktivní roky plné krásy tanečního sportu, odříkání si v cestě za úspěchem, tvrdých tréninků mě mnoho naučily. Nyní bych chtěl předávat svůj nový pohled na tanec, zkušenosti a radost ostatním zájemcům o tuto úžasnou pohybovou aktivitu a zároveň kvalitní aerobní činnost.

Jak jsem naznačil, tanec si musí člověk užít a odcházet z životaplným pocitem a touhou navštívit další a další lekce a hodiny plné fyzického uvolnění a zároveň posílení svalových partií a psychiky, která hraje velmi důležitou roli v lidském zdraví, neboť řídí funkci orgánů a pochody našeho těla, např. metabolické pochody.

Zkušenosti - úspěchy:

 • Mistrovství západočeského regionu
  1. místo v kategorii JUNIOR II - LAT a titul „mistr západočeského regionu roku 2009“
 • Sport Agency Praha Cup
  3. místo v kategorii JUNIOR II - LAT
 •  - Summer Cup of Kladno, Czech Republic
  3. místo v kategorii JUNIOR II – LAT
  4. místo v kategorie YOUTH
 • Vesna Cup 2010
  1. místo v kategorii JUNIOR II – LAT
 • Fuego CUP
  2. místo v kategorii JUNIOR II – LAT
 • Plzeňský BLACKOOP FESTIVAL
  semifinále v kategorii YOUTH – LAT
 •  - Mistrovstí Prahy
  2. místo v kategorii YOUTH II – LAT a titul „vicemistr kategorie mládež pro rok 2013“
 • Prague OPEN 2013
  obsazení 48 místa v kategorii WORLD YOUTH – LAT a obsazení pozice v TOP 50 párech z celého světa (48/189)

Účast na konferenci a galavečeru skupiny ČEZ „aneb, když energetik tančí“ - GRANDHOTELU PUPP v Karlových Varech, kam byli pozváni nejlepší tanečníci z ČR. Na základě toho byly sestaveny týmy, které měly naučit členy vedení společnosti ČEZ a zahraniční partnery společenským a latinsko-americkým tancům během 1 hodiny, což bylo velmi náročné skloubit, ale nakonec se vše vydařilo a můj tříčlenný tým si odnesl, sic pomyslný, ale pro nás velmi dobrý titul vicemistra kategorie PRO-AM (tanec pro amatéry) a spoustu nových přátel a zážitků.